به روایت لینك ...
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 آبان 1384 ساعت 12:11 بعد از ظهر توسط حیدر

تانك رزمی T-90 كه پیشرفته ترین تانك در زرادخانه ارتش روسیه می باشد ، در سال 1993 میلادی به صورت محدود وارد خط تولید گردید. این تانك ، برپایه نمونه آزمایش T-88 طراحی و مورد آزمایش قرار گرفت. لازم به ذكر است كه این تانك ، توسط كمیته طراحی كارتسف - وندیكف و در كارخانجات واگنكا در نیزنی تاگیل طراحی و ساخته شده است. مدل ابتدایی این تانك ، به طور كامل دارای یك طراحی تازه بود. در حقیقت مدل تولید شده تانك ، از تانك T-72BM نشآت گرفته و مشخصه ها و قابلیت های تانك های سری T-80 نیز به آن اضافه شده است كه مهمترین این مشخصه ها ، سیستم انتخاب هدف لیزری و نسل جدید زره می باشد كه در بدنه و برجك آن ، مورد استفاده قرار گرفته شده است.
تاكنون دو مدل صادراتی این تانك به نام های T-90S و T-90E ، توسط منابع غربی مورد شناسایی قرار گرفته است. تانك ، دارای یك مدل فرماندهی بنام T-90K می باشد كه سیستم بیسیم و تجهیزات ناوبری آن ، با دیگر نمونه ها متفاوت می باشد. قرار بوده است كه درصورت تآمین اعتبارات مالی ، نمونه های اولیه این تانك تا اواخر سال 1997 میلادی با تانك های پیشرفته تر T-90S جایگزین شود. در اواخر سال 1996 میلادی ، نزدیك به 107 دستگاه تانك پیشرفته T-90S در منطقه نظامی خاور دور وارد خدمت شدند. همانند پدرانشان یعنی تانك های T-72 كه در زمان خودشان كارآمدترین تانك های ارتش شوروی بودند ، تانك های T-90 نیز پیشرفته ترین تانك های درحین خدمت ارتش روسیه هستند.

یك نمونه تانك T-90 كه در نمایشگاه دفاعی امارات

از نظر تركیب سلاح های متعارف ، تانك T-90 نسبت به تانك T-72 تغییرات عمده ای در سیستم شلیك توپ اصلی و دیگر سیستم ها داشته است كه این تغییرات ، به منظور بالا بردن توان عملیاتی تانك صورت گرفته است. تانك T-90 ، به عنوان یك راه حل موقتی برای جبران نیاز روسیه به یك تانك جدید برای نبردهای امروزی از طرف ارتش روسیه پیشنهاد شد و تولید آن به طور محدود و تا زمانیكه تانك های جدیدتر به عرصه تولید وارد شوند ، ادامه خواهد داشت. تانك جدیدی كه قرار بود وارد خط تولید شود و به علت كمبود اعتبارات مالی ساخت آن به تعویق افتاده است ، گونه ای بسیار پیشرفته می باشد كه هنوز از قابلیت ها و توانایی های آن ، اطلاعاتی در دست نیست. به علت هزینه پایین تانك های T-90 ، این تانك ها بعنوان جانشین موقت وارد خط تولید شدند و با سرعتی بسیار پایین ، همچنان در خط تولید باقی خواهند ماند تا خط تولید را ، تا امكان پذیر شدن ساخت تانك های جدیدتر باز نگه دارند. تاكنون چند صد دستگاه تانك T-90 ، تولید شده است كه در مورد تانك های درحین خدمت ، اخبار ضد و نقیضی وجود دارد. ولی منابع اطلاعاتی غربی ، تعداد این تانك ها را بین 100 تا 300 دستگاه تخمین می زنند و بر این باورند كه بخش عمده این تانك ها ، در منطقه عملیاتی خاور دور مستقر هستند.

تانك T-90 هراه با خدمه

تانك T-90 همانند سری تانك های T-72 و T-80 ، توپ 125 میلیمتری سری 2A46 را حفظ كرده است. این توپ ، قابلیت شلیك گلوله های ضدزره APFSDS ، گلوله های HEAT ، گلوله های انفجاری شدید تركشی HE FRAG و گلوله های انفجاری نارنجكی با فیوز زماندار را دارا است. موشك های هدایت لیزری ضدتانك AT-11 Sniper نیز می تواند برروی این تانك نصب شود. به كمك این موشك ها كه از فاصله 4000 متری قابل شلیك بوده و توان نفوذ در یك زره 700 میلیمتری را دارند ، تانك T-90 این قابلیت را پیدا می كند كه با دیگر ادوات زرهی و انواع بالگرد ، قبل از آنكه آنها بتوانند درگیر شوند درگیر شود.
سیستم كنترل آتش كامپیوتری ، فاصله یاب لیزری و دستگاه نشانه روی حرارتی ، به تانك این امكان را می دهد كه در حین حركت و در هنگام شب نیز بتواند با دشمن درگیر شود. با این تفاسیر به نظر می رسد كه اولین نسل از این سیستم ها كه توسط روسیه ساخته شده و بر روی این تانك نصب شده است ، با نمونه های غربی امروزی قابل رقابت نیست. این تانك ، مجهز به سیستم نشانه روی كامپیوتری و سیستم شلیك اتوماتیك می باشد تا به روند شلیك ، سرعت و دقت بالاتری دهد. جنگ افزارهای فرعی شامل دو قبضه مسلسل 62/7 میلیمتری PKT موازی با توپ و یك قبضه مسلسل 7/12 میلیمتری نصب شده بر روی برجك برای مقابله با اهداف هوایی و زمینی می باشد.

تانك T-90

خصوصیات تانك T-90 ، همانند تانك های قدیمی تر روس ها می باشد. این تانك دارای یك برجك گرد و شیبدار است كه در وسط بدنه قرار می گیرد. این ویژگی به همراه پدافند عامل و غیرعامل كه تانك از آن بهره می برد باعث گردیده كه تانك T-90 ، به یكی از ایمن ترین تانك های جهان در مقابل حملات هوایی و زمینی تبدیل شود. برجك و بدنه شیبدار این تانك ، با نسل دوم واكنش دهنده های انفجاری (ERA) آجری شكل پوشش داده شده است. این پوشش همانند صدف حلزون ، به طور زاویه دار روی بدنه و برجك نصب می شود تا موشك ها و گلوله های شلیك شده به سمت تانك را منحرف یا منهدم نماید. پوشش این نوع واكنش دهنده ها ، تا روی برجك ادامه می یابد تا تانك را در مقابل جنگ افزارهایی كه از بالا تانك را هدف قرار می دهند حفاظت كند.
تانك مجهز به یك سیستم قفل كننده و انتخاب هدف لیزری با نام TSHU-1-7 SHTORT1 می باشد. این سیستم ، دارای یك فاصله یاب لیزری است كه می تواند فاصله ادوات و حتی موشك ها و گلوله های شلیك شده به تانك را تخمین بزند. تانك همچنین دارای یك محفظه لیزری هشدار دهنده می باشد كه در صورت قفل شدن غلاف لیزری جنگ افزارهای دشمن روی تانك ، به خدمه تانك هشدار داده می دهد. تانك دارای 2 اخلالگر الكترو اپتیكالی است كه بر روی سیستم های كنترل كننده جنگ افزارهای هدایت شونده دشمن پارازیت می اندازد و به صورت موازی ، در دوطف لوله توپ قرار گرفته است. یك موتور 12 سیلندر توربو دیزلی V-84KD با قدرت 1000 اسب بخار ، می تواند به تانك سرعتی معادل 65 كیلومتر در ساعت در جاده و 45 كیلومتر در ساعت در سطوح غیرجاده ای دهد. به طور خلاصه تانك T-90 را می توان آمیزه ای از تكنولوژی ، قدرت و سرعت نامید.
با اینكه دیگر از اتحاد پرقدرت جماهیر شوروی اثری باقی نمانده است و روسیه امروز ، با مشكلات بسیاری در زمینه تآمین اعتبارات مالی برای پروژه های نظامی روبروست ، ولی هنوز تانك های روسی ، توان رویارویی و مقابله با تانك های غربی را دارا هستند. در هر حال دیگر از هیولاهای زرهی گذشته روس ها كه در عصر خود یكه تاز بودند خبری نیست.

سیستم قفل كننده و انتخاب هدف TSHU-1-7 SHTORT1 به همراه سیستم اخلالگر لیزری

مشخصات فنی تانك T-90:
«مشخصات»
طول: 86/6 تا 53/9 متر
عرض: 78/3 متر
ارتفاع: 25/2 متر
وزن: 5/46 تا 50 تن
تعداد خدمه: 3 نفر
حداكثر سرعت جاده ای: 65 كیلومتر در ساعت
حداكثر سرعت غیرجاده ای: 45 كیلومتر در ساعت
برد عملیاتی: 550 تا 650 كیلومتر
عمق شناوری پایاب: در حركت 2/1 متر - لوله هواكش 5 متر
«جنگ افزارها»
توپ اصلی: 125 میلیمتری 2A46M
نواخت گلوله: 6 تا 8 گلوله در دقیقه
ظرفیت مهمات: 43 گلوله
انواع مهمات: HEAT-HEF-APFSDS
مسلسل ها: دو مسلسل 62/7 میلیمتری موازی PKT با 2000 فشنگ و یك مسلسل 7/12 میلیمتری UTJOS NSVT با 3000 فشنگ
دود استتار: 12 خمپاره 82 میلیمتری B902 با نانجك دودزای 3D17 تخلیه كننده دود از اگزوز
بیسیم: مدل معمولی R-163-504 و مدل فرماندهی R-163-504 + R-163-50Kطبقه بندی: سلاح های سنگین، 
درباره وبلاگ

بسیجی‌ام

به امید ظهور پنجره‌ام

و بازمانده‌ی نسل هزاره‌ی حنجره‌ام

هنوز عهد و مرامی که داشتم دارم

و جان نیمه تمامی که داشتم دارم

به همرهان که جفا می‌کنند می‌گویم

اگر چه گفته‌ام اکنون بلند می‌گویم

که تا به چشمه‌ی نور حیات روزنه‌ایست

تمام بود و نبودم فدای خامنه‌ایست ...

لوگوی حمایتینویسندگان
آخرین مطالب
دانش‌نامه مهدویت
آرشیو ماهانه
آرشیو موضوعی
دوستان هم‌راه
نظرسنجی
چقدر به صحت اخبار منتشر شده در رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی (بی‌بی‌سی و VOA و ...) اعتماد دارید؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز: نفر
بازدیدهای دیروز: نفر
كل بازدیدها: نفر
بازدید این ماه: نفر
بازدید ماه قبل: نفر
تعداد نویسندگان: عدد
كل مطالب: عدد
آخرین بروز رسانی:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو